2024. október 31. csütörtök, Farkas napja

Ha keresünk egy olyan témát, amivel társaságban biztosan élénk beszélgetést indíthatunk el, de kerülni akarjuk a politikát, akkor az „életmódváltás” erre tökéletesen megfelel. Valahogy benne van a levegőben. Nincs olyan nap, hogy rádió, televízió, magazinok ne foglalkoznának vele. Látunk, hallunk, olvasunk ezer tanácsot, hogyan élhetünk soványabban, egészségesebben, hosszabb ideig. Kapunk különféle riasztó statisztikákat: Magyarország a túlsúlyosak, az alkoholisták számát tekintve az élvonalba tartozik. Az eligazodás nehéz és mindig vannak aktuális divatok is a témák között. Mostanában az egyik ilyen az alkoholfogyasztás.

„Kőben, fában, fémben” címmel nyílt meg a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, Farkas Ádám kiállítása Budapesten, a Műcsarnokban. A 2025. február 2-ig látogatható tárlaton áttekintést kapunk a művész hosszú életpályájának legfontosabb részleteiről. A kiállítás célja az volt, hogy kiemeljék azokat a formai kapcsolódásokat, melyek egy logikus életművé alakították munkásságát. Művészi korszakaiból 1968-tól, főiskolai tanulmányainak kezdetétől, a mai napig láthatunk műveket. A kezdet lendületére jellemző, hogy már ugyanabban az évben meg is rendezték az első önálló kiállítását Szentendrén. A kiállításra érkezőket egy nagyméretű mű fotója fogadja, az eredeti tárgy Szentendrén látható.

A Semmelweis HELP applikációt 2023. június 14-én mutatta be az egyetem a nagyközönségnek. Olvasóink akkor, már megismerhették cikkünkből a használatát. Megtudhatták, hogy nem helyettesíti az orvos beteg találkozást, hiszen nem tud vért venni, vagy röntgenfelvételt készíteni. De támogatja a szülői döntést, információkat ad a betegségekről és a szülők által észlelt tünetek helyes kezeléséről. Tavaly nyáron, a bemutató sajtótájékoztató után egy nap alatt 14 ezer letöltés végzett a lakosság. A Magyarországot kiszolgáló AppStore-ban napokig vezette a letöltési listát, megelőzve ezzel a játék és navigációs programokat is. Mostanáig több mint 187 ezren használták ezt az ingyenes tünetellenőrző alkalmazást. Most már felnőtt betegségek kapcsán is használható! Szemészettel, szülészet-nőgyógyászattal és az általános, felnőtt háziorvosi területtel bővült ez a mobil- és webalkalmazás.

Lassan már megszokottá vált, hogy a China Airlines (CI), időről- időre valami újjal jelentkezik. Most, amikor sajnálatosan azt tapasztaljuk, hogy az utazás egyre drágább lesz, náluk mindez megfordulni látszik. A lapunkhoz beérkező legfrissebb hírek arról számolnak be, hogy a légitársaság egészen ellenkező politikát követ, csökkenti az árait! Az olcsóbb árakhoz nem társul alacsonyabb minőségű szolgáltatás – inkább még külön kedvezményeket is kínálnak.

kiemelet ajánlataink

Barcs Somogyország déli részén, a Dráva partján helyezkedik el. Nagy forgalmú határátkelőhellyel rendelkezik, így Somogy déli kapujaként is szokták emlegetni.

A gyógymedencéktől a látvány-medencékig, a gyermekmedencéktől az úszómedencéig, összesen tíz medencével, közel 1400 m2 vízfelülettel biztosítja a gyógyászati és wellness programokat.

Dandár utcai népfürdő vázlatos tervét K. Császár Ferenc készítette. A fürdőt 1930-ban adták át, majd 1936-ban átalakították.

Rovatok
Budapest

Nem téved sokat, akinek kissé gyanús ez a cím. Mintha látott volna már valahol hasonló mondatot. Valóban. De rövidesen ki fog derülni, hogy a címválasztás szándékos és nem kevés köze van a továbbiakban következőkhöz. Egy 137 éves kávéházról lesz szó, melyben – a maga idején – biztosan megfordult Ady Endre, az ő 1905-ben keletkezett versének címe „Új vizeken járok” és a vers súlyát, fontosságát jól jelzi, hogy az 1906-ban kiadott „Új versek” kötet záró darabja lett.

Az elmúlt napokban jelentős mennyiségű járatkéséssel és -törléssel kellett számolnia a légi utasoknak Európa-szerte, így Budapesten is. A Budapest Airport számára ebben a helyzetben különösen fontos, hogy az utasairól megfelelően gondoskodjon, ezért a menedzsment azonnali döntését követően a repülőtéren egy-egy külön várakozóterületet jelölt ki 2A és 2B terminálokon. Itt az arra jogosult utasok kényelmesen tudnak várakozni, pihenni. A zónák a 2B Terminálon a B1-B2 beszállítókapuk előtt, illetve a 2A Terminálon az 1. utasmólón az A17 beszállítókapu előtt találhatóak.

Amint azt az első részben már szomorúan megállapítottuk, az idei UTAZÁS kiállításon tapasztalható változások nem sok örömre adtak okot. De mindazok, akik valóban azért jöttek ki ide, hogy használható, gyakorlati utazási tanácsokhoz jussanak, mégsem távoztak üres kézzel. Tartozunk az igazságnak azzal, hogy megállapítsuk, a hazai díszvendég, Gyula és Békés Vármegye igazán kitett magáért! A pultjaikon rengeteg, részletes, írásos anyag várta az érdeklődőket, és a szórakoztatásukról is gondoskodtak.

gasztronómia

Ha egy önkiszolgáló étteremben már a megnyitás napján, még este hét órakor is a kiszolgáló pulttól az ajtóig áll bent a sor, az már önmagában jelzi: van érdeklődés az éterem iránt. Nem is alaptalanul. Gyorsan híre ment, hogy egy új, török étterem nyílt Angyalföldön, a Béke utcában. Jó a helye, közel a Vasas pályához, előtte villamos, mellette buszmegálló van, körülötte a kisebb utcákban még parkolni is lehet. Mindez jó dolog, de igazán az a fontos, ami a tányérokba kerül. Nos, az első vélemények szerint azzal sincs hiba!

Az édességeket kedvelők bizonyára örültek annak, amikor tavaly első alkalommal hirdettek meg egy korábban még nem létezett versenyt. „Az Év Pálinkás Bonbonja” verseny nagy sikernek bizonyult, ezért a szervezők, a Gyulai Pálinkafesztivál és a Magyar Cukrász Ipartestület vezetői úgy döntöttek – idén is meghirdetik. A nevezéseket 2024. február 1. és április 12. között fogadják.

A címben szereplő tanácsot Kiss Zoltán cukrászmester adta a résztvevőknek az Év Bejglije verseny eredményének kihirdetésekor – nem véletlenül. Feltételezzük, az otthoni bejglisütésre vállalkozók is tudják ezt, de azért nem árt ismételni. A versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület a negyedik alkalommal hirdette meg és az idén már ötvennél is több alkotás versengett a díjakért és a kitüntető címekért.

művészet, kultúra

Október 4-én egy új, zenés színmű bemutatója volt Budapesten, a József Attila Színházban. Kalandos – bátran mondhatjuk - tragikus sorsú szerző, igen változatos pályát befutó, de mindenképpen világhírű darabjáról van szó, melyből írtak már musicalt, operát, három film is készült belőle. A tragédia 1932-ben íródott, az ősbemutató 1933-ban volt Spanyolországban és még ugyanebben az évben Buenos Airesben is bemutatták.

Méghozzá Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban. Az emberi civilizáció egyik bölcsője, az ókori Mezopotámia örökségét mutatja be az október 4-én nyíló és február 2-ig látogatható kiállítás. Az Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000 - 500 című tárlat több mint 150 kölcsönzött műtárgyon keresztül nyújt betekintést e letűnt kultúra világába, amely a Bibliának és közvetve európai kultúránknak is egyik gyökerét képezi.

Ám René, a szegény párizsi festő ezt korábban még csak nem is sejtette. Amikor kiderül, abból viszont hatalmas kalamajka származik, és mi is lehetne belőle más, mint operett. Lehár Ferenc, azóta világhírűvé vált operettjének, a Luxemburg grófjának dallamai 1909. november 12-én csendültek fel először, Bécsben, a Theater an der Wienben, most pedig, 115 évvel az ősbemutató után, szeptember 28-tól élvezheti a közönség ismét, Budapesten a József Attila Színházban.

érdekesség

Gyakran mondják, hogy van egy dolog, amihez ebben az országban mindenki ért. Az is, aki nem! Ez pedig nem más, mint a futball! Az állítás igazságán talán nem érdemes vitatkozni, de ha egy pillanatra belegondolunk, egy valami fel kell, hogy tűnjön. Egy ennyire a közérdeklődés középpontjában álló témának mindezidáig nincs saját újságja! Nincs, ami csak ezzel foglalkozik és lehetőleg magas színvonalon. Nos, ennek mától vége!

Véget ért a 42. AGROmashEXPO és AgrárgépShow. A négynapos kiállításra több mint 40 ezren voltak kíváncsiak a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban, ahol - a rekordszámú kiállító miatt - mind a 8 pavilont megnyitották a szervezők. Az agrárium legnagyobb hazai rendezvényén a mezőgazdaság minden ágazata és összes jelentős szakmai szervezete képviseltette magát, és ott voltak a legfontosabb gép- és termékforgalmazók is.

A mesterséges és a természetes illatosítók, illatgyertyák használatának mérséklését javasolja a Semmelweis Egyetem közegészség-tudományi szakértője. Nemcsak az ünnepi időszakban, de még azon túl is! Amellett, hogy potenciálisan egészségkárosítók, az illatosítókból felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az egyébként is sokszor túlterhelt szervezetünkre.

fesztivál, koncert

A járvány miatt sajnos tavaly elmaradt 23. Zsidó Kulturális Fesztivált az idén bepótolják. Az augusztus 22. és 30. között mindjárt öt helyszínen futó nagyszabású eseménysorozat szerves részét képezi Budapest művészeti és kulturális életének. Jelmondata: az „Éljük át újra!”, magában hordozza annak kívánságát, hogy újra megélhessük az együvé tartozás örömét a zenében, irodalomban és a társművészetekben. A fesztivál feladata, hogy felmutassa a magyar és zsidó kultúra legszebb kincseit, azokat az örökbecsű művészi alkotásokat, melyek meghatározzák Magyarország és a Kárpát-medence kulturális arculatát – hangzott el a programsorozatot bemutató sajtótájékoztatón a felújított Rumbach utcai zsinagógában.

Rendhagyó módon, a Liszt Ferenc Repülőtér SkyCourt Konferencia Központjában tartották a XIII. Budapesti Cirkuszfesztivál tájékoztatatóját – és a szervezőknek erre jó oka volt. A rendezvényt a Fesztiválon majd fellépő, fiatal kínai cirkuszművészek érkezéséhez igazították.

Néhány évi kényszerű szünet után ismét megrendezik az ország legnagyobb pörköltfőző fesztiválját szeptember 21-23. között Budapesten, a Népligetben. A rendezvény érdekessége, hogy 22-én, szombaton csatlakozik hozzá a Millenárison a Rockfesztivál is.

sör, bor, pálinka

Bár meglepő, de cseppet sem volt véletlen, hogy április 17-én – és még utána is - a magyar zászló mellett argentin lengett a Winehub Borközpont bejárata fölött. Ráadásul ennek két oka van. Ez a nap a Malbec borok szerelmeseinek ünnepe, a Malbec Nap a világ egyik legnépszerűbb szőlőfajtájának állít emléket. Bár az argentin borok kapcsán gyakran esik szó a Malbec fajtáról, az elmúlt évtizedekben a borvilág számos más régiója - közük Magyarország is - felfedezte ezt a különleges szőlőt.

Érdekes könyvhöz érdekes bemutató illik – és ezt jól tudták a Helikon Kiadó szakemberei is. A könyv nemcsak azért érdekes, mert egy virtuális utazásra hív hat országon és 500 éven át, azzal a céllal, hogy bebizonyítsa: bor nélkül ugyan lehet élni, de nem érdemes. Abból mindig valami felfordulás származott a történelemben. A kötetből az is nyilvánvalóvá válik, hogy a bor áldás az emberiségnek, bár ez az állítás – az egyes emberekre vonatkoztatva – már nem mindig állja meg a helyét. Elöljáróban annyit azért mégis elárulhatunk, hogy alcíme: „Az újvilági bortermelés szórakoztató története” a mi esetünkben bizonyosan helytálló!

Rövidesen már hatszáz éve lesz annak, hogy létrejött egy borászat Olaszországban, Toszkánában. Borkedvelők szokták mondani: nem elég a jó bor, kell egy jó történet is hozzá. Ennek a borászatnak igazán jó története van. Az első feljegyzések már az 1300-as évek végén említenek egy Lapo Mazzei nevű embert, aki nagy levelezést folytatott a borról. Az egyikben, 1398-ben ezt írta: „Ne aggódj a bor áráért, bár drága, a minősége mindenért kárpótolni fog!” Lássuk be: ez akár ma is igaz lehet. Ő használta először a „chianti” szót, ami – egy régió neveként - majd csak 250 évvel később lesz igazán ismertté.

külföld

Hogy nyáridő tájt Egyiptom a magyarok egyik kedvenc úti célja, bizonyításra talán nem szorul. A kérdés sokkal inkább az, hogyan lehet választani az igen bőséges kínálatból. Azt például kevesen tudják, hogy Egyiptom két földrészen helyezkedik el, mert a Sínai-félsziget Ázsiához tartozik. Az afrikai oldalon sokan jártak már Hurghada környékén, tőle légvonalban 270 kilométernyi távolságra, délre fekszik a másik nagy üdülőközpont, Marsa Alam. A név jelentése: a hegyek kikötője, a szálloda pedig, amit idei nyaralásunkra kiválasztottunk, az ötcsillagos Malikia Resort Abu Dabbab.

Szolgáltatásainak sorát új járat indításával, flottáját pedig új, gépek beállításával bővítette a tajvani illetőségű China Airlines. Mindössze két repülőgéppel alakult meg 1959 decemberében ám az idén hatvanötödik születésnapját ünneplő légitársaság útvonalhálózatában ma már a legkorszerűbb gépek szállítják az utasokat. Legújabb járatát Tajpejből Seattle-be indította, ezzel bővítve észak-amerikai hálózatát.

A Máltára látogatók programjából soha nem maradhat ki a másik két sziget felkeresése. Nem is szabad kihagyni! Gozo (máltaiul Għawdex) a nyugalom szigete, kis falvai, tengerparti tájai vonzzák a turistákat. Itt is egymást váltották a hódítók, nyomaik ma is jól láthatók, nem egyet közülük valóban érdemes meglátogatni. Évszázadokba telt, míg végre békesség köszöntött a két kis szigetre. Comino (máltaiul Kemmuna) – a legkisebb – az utazók számára megmaradt egynapos kirándulások helyszínének, de kár lenne elmulasztani. Ritka szép látványt kínál.